Příběh rodiny Horeckých

Veronika a Radek Horeckých žijí v malé vesničce nedaleko slovenských hranic. Postavili si tu vysněný dům v přírodě blízko rybníků, protože celá rodina ráda rybaří. V létě 2022 se nastěhovali a těšili se, že tu budou vychovávat své syny - 4letého Tomáška a jeho dva bratříčky, jejichž příchod s radostí očekávali. Plánovaná rodinná idyla však byla narušena zjištěním, že jedno z ještě nenarozených dvojčátek trpí syndromem hypoplastického levého srdce. Jde o velmi kritickou vrozenou vývojovou srdeční vadu a pokud se tato vada potvrdí, většina těhotenství se ukončuje. Někteří rodiče se však i přes závažnost a náročnost situace rozhodnou jinak, vydají se cestou paliativních operací a celoživotního sledování na kardiologii a v dalších odborných ambulancích.

Pro Horecké byla diagnóza obrovským šokem, ale ani Veronika ani její manžel Radek nechtěli o ukončení těhotenství slyšet ani slovo. Přímo na porodním sále ve FN Motol, kde Veronika v září 2022 plánovaně rodila, byli právě z důvodu závažné srdeční vady jednoho z dvojčat již připraveny dva týmy lékařů - tým Dětského kardiocentra (DKC) a tým z novorozeneckého oddělení. Po porodu se ultrazvukem zjistilo, které dvojčátko je které a malého Šimona si přebralo DKC. Pátý den po porodu se Šimonkův stav zhoršil a musel podstoupit operaci. Zvládl ji dobře, víceméně i pooperační průběh byl téměř bez komplikací, proto si jej rodiče v polovině října 2022 mohli odvést domů k jeho dvěma bráškům.

Všechno vypadalo nadějně, jenže v lednu 2023 se stala nemilá příhoda. Při večerním uspávání šel tatínek Radek nakrmit Šimonka, vzal ho v peřince, dal mu lahvičku, ale on nechtěl jíst. Během chvilky vyděšení rodiče pozorovali, jak syn jen těžce dýchá a po chvilce přestává zcela reagovat. Okamžitě mu začali dávat první pomoc a zavolali záchranou službu. Záchranáři po příjezdu nasadili Šimonkovi kyslík a došlo ke zlepšení stavu. Následoval převoz do Dětské nemocnice do Brna, kde probíhalo další vyšetření. Šimonkův stav se však rapidně zhoršil, byl uveden do umělého spánku a transportován do DKC Motol. Když rodiče dorazili do motolské nemocnice, Šimon už byl na sále. Prodělal infekční endokarditidu (zánět v srdci), která embolizovala do mozku, tj. došlo ke krvácení do mozku. Nikdo z odborníků nedokázal předvídat, jestli Šimonek přežije, a to i přesto, že se operace zdařila.

Bylo jasné, že hospitalizace ve FN Motol se protáhne a rodiče měli doma ještě další dvě malé děti, proto jim byla krizovou interventkou nabídnuta možnost ubytovat se v Domě Ronalda McDonalda přímo v areálu FN Motol. Jak sami říkají, našli zde ochotný a vstřícný personál i velkou podporu od ostatních rodin. Když si potřebovali s někým promluvit, sdílet své pocity a zkušenosti, vždy tu pro ně někdo byl. Všichni ubytovaní rodiče si totiž procházejí více méně stejnou situací – obavou o život svého dítěte. Kromě možnosti v klidu si odpočinout, vyprat nebo uvařit, se tak Veronice a Radkovi dostalo i důležité psychické pomoci.

Když už to skoro vypadalo, že se rodina Horeckých vrátí zpátky do svého krásného domu, začala Šimonkovi selhávat pravá půlka srdce. Na Valentýna 2023 se rodičům opět otočil svět vzhůru nohama. Po 8 nekonečných hodinách, které Šimonek strávil na sále, za rodiči přišel lékař, aby jim sdělil, že operace dopadla dobře. Každým dnem pak docházelo ke zlepšení stavu. Začátkem března byl Šimon převezen na doléčení do olomoucké fakultní nemocnice, v dubnu byl propuštěn domů. Malého bojovníka čeká v blízké době další plánovaná operace, ale jeho rodiče nepochybují o tom, že vše dobře dopadne. Jak zaznělo od lékařů v Motole: Šimon je totiž zázrak nad zázraky.