Příběh nadačního fondu Ronald McDonald House charities

Doktorka Evans v čele

Příběh prvního domu Ronalda McDonalda se začal psát v sedmdesátých letech minulého století. V americké Filadelfii tehdy dostala doktorka Audrey Evans za úkol vybudovat onkologické centrum v tamní dětské nemocnici. Jakmile centrum otevřeli, začaly ho využívat i rodiny z větší dálky, než byla Filadelfie. Jenže ty se neměly kde ubytovat. Doktorka Evans měla rodiny udržet pohromadě, a proto začala shánět dům poblíž nemocnice, kde by rodiče vážně nemocných dětí mohly přespávat.

Od milkshaku ve Filadelfii k prvnímu domu

Ve stejné době tehdy uspořádali hráči filadelfského fotbalového klubu Eagles sbírku na děti postižené leukémií. Dcera Freda Hilla, jednoho z hráčů klubu, totiž touto zákeřnou chorobou trpěla. Vybralo se úctyhodných 100 000 dolarů. Jenže ani tak velká suma doktorku Evans nezaskočila. Když peníze přebírala, zmínila se o tom, že by potřebovala ještě dalších 32 000 dolarů na zakoupení domu pro rodiče nemocných dětí. McDonald's tenkrát využíval fotbalové hráče Eagles jako nosiče reklamy na mléčný koktejl. Oblastní manažer společnosti McDonald's Ed Rensy souhlasil s tím, že daruje tržby z prodeje koktejlu výměnou za to, když dům ponese jméno Ronalda McDonalda. Obě strany se dohodly a 15. října 1974 byl otevřen první dům pro rodiče nemocných dětí.

Expanze domů Ronalda McDonalda

Následovaly další domy a expanze do zahraničí. První dům Ronalda McDonalda mimo území USA byl otevřen v roce 1981 v kanadském Torontu. O deset let později už těchto domů stálo po světě 150. V současné době organizace Ronald McDonalda House Charities funguje ve více než 45 zemích a regionech po světě a provozuje více než 380 domů, další se každoročně otevírají. První český Dům Ronalda McDonalda byl otevřen v listopadu roku 2022.

Další programy nadačního fondu

Family Room, nejrychleji rostoucí program

Ronald McDonald House Charities hledala další způsoby, jak pomoci vážně nemocným dětem. Program Domů Ronalda McDonalda byl v průběhu času rozšířen o další službu – Ronald McDonald Family Room. Jedná se o budování zvláštních místností určených k odpočinku přímo v nemocnicích. Tyto prostory jsou navrženy tak, aby poskytly možnost klidného odpočinku mimo rušná oddělení klinické péče – rodinní příslušníci zde mohou relaxovat, osprchovat se, dát si svačinu, vyřídit osobní a rodinné záležitosti, nebo dokonce (na některých místech) přespat a zároveň zůstat svým hospitalizovaným dětem nablízku pro případ, že bude zapotřebí jejich přítomnost. Jde o nejrychleji rostoucí program organizace Ronald McDonald house Charities, který dnes poskytuje více než 215 rodinných místností Ronald McDonald Family Room ve více než 23 zemích a regionech.

Care Mobile - lékaři na čtyřech kolech

Dalším rozšířením programu RMHC je Ronald McDonald Care Mobile, který dětem přináší základní nebo specializovanou lékařskou a stomatologickou péči, diagnostiku a klinické služby v oblasti péče o zrak přímo v místech, kde žijí. V 10 zemích a regionech a ve spolupráci s lokálními zdravotnickými zařízeními aktuálně působí více než 50 mobilních jednotek Ronald McDonald Care Mobile.

S podporou McDonald's od samého počátku

Firma McDonald's, zakladatel nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, podporuje jeho činnost od samého počátku. Tato podpora je nejen finanční, ale také odborná a praktická. Prostředky získané od hlavního partnera jsou využívány především na provoz a správu nadačního fondu. Díky tomu mohou peníze vybrané z veřejné sbírky v drtivé většině jít přímo na poslání nadačního fondu, tedy na aktivity směřující k tomu, „Aby rodiny mohly být spolu“.